Медійники на війні: які гарантії мають журналісти-фрілансери, які працюють у зоні бойових дій?

Дата: 05.01.2024 15:12

Журналісти-фрілансери, які не є штатними співробітниками редакцій, переважно працюють на війні без страховки через високу вартість останньої.

Тож які гарантії мають медійники, які працюють у зоні бойових дій?

На це запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services, пише Дніпропетровська Обласна Організація НСЖУ.

Даніл Сербін
Даніл Сербін

Наразі чинне в Україні медіа-законодавство, зокрема, в частині визначення статусу журналіста є досить недосконалим. Так, відповідно до законодавства, журналіст – творчий працівник суб’єкта у сфері медіа, який професійно збирає, одержує, створює, редагує, поширює і забезпечує підготовку інформації для медіа. Тобто журналістом є саме та фізична особа, що вступила в трудові відносини з суб’єктом у сфері медіа. Таким чином, виходячи з положень законодавства, фрілансери, особи які працюють на підставі цивільних договорів з суб’єктам у сфері медіа, не є журналістами.

По-друге, відповідно до закону, журналісти та інші працівники на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України підлягають обов’язковому страхуванню за рахунок роботодавця або будь-яких інших не заборонених законом джерел на випадок заподіяння шкоди їхньому життю та/або здоров’ю під час виконання професійних обов’язків. Внаслідок чого, якщо журналіст – фрілансер, тобто не перебуває в трудових відносинах, то не існує суб’єкта на якого законодавством покладається обов’язок застрахувати життя та здоров’я журналіста.

Відповідно до Рекомендації N R (96) 4 Комітету міністрів Ради Європи «Про захист журналістів за умов конфліктів і тиску” журналісти,  які  працюють  за умов конфліктів  і тиску, повинні мати достатнє страхове забезпечення  на  випадок хвороби, тілесного   ушкодження,   репатріації   або   смерті.   ЗМІ  мають забезпечити,   щоб   страхування   відбувалося   до   відправлення журналістів,   які працюють   у  них,  на  небезпечні  завдання. 

Журналісти,  котрі працюють самостійно,  мають  укладати  договори страхування особисто.

Таким чином, відповідаючи на поставлене питання, можна дійти висновку, що журналісти мають самостійно шукати страхові компанії, в яких вони зможуть застрахувати своє життя та здоров’я, на необтяжливих для них умовах, або мають вступати в трудові відносини з суб’єктом у сфері медіа, який в такому випадку буде зобов’язаний за свій рахунок виконати страхування журналіста, перед його відрядженням до зони проведення бойових дій.