НБУ готує обмеження карткових переказів: кого це може торкнутися?

Дата: 09.02.2024 10:03

Національний банк України напрацьовує проект рішення про обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу готівки через термінали самообслуговування.

Про це повідомили як заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова так і голова комітету Верховної Ради з питань фінансів Данило Гетманцев.

"На засіданні комітету розглянули доповідь НБУ щодо "міскодингу" та тіньових фінансових операцій. В ході перевірки НБУ банків та небанківських фінансових установ було виявлено численні порушення, які створюють умови для проведення багатомільярдних обсягів операцій (переказів) із використанням електронних платіжних засобів, у тому числі через термінали самообслуговування", – написав Гетманцев.

Він додав, що за результатами перевірок було накладено штрафи на суму близько 486,35 млн гривень, а також відкликано ліцензії деяких банків та анульовано ліцензії деяких небанківських фінустанов.

Як повідомив депутат, НБУ пропонує встановити на законодавчому рівні на період дії воєнного стану обмеження на здійснення фінансових операцій з використанням реквізитів електронних платіжних засобів, лімітами на суми трансакцій, їх кількості тощо. А також граничних сум готівкових переказів, здійснених за допомогою терміналів самообслуговування.

Катерина Рожкова, також повідомила, що регулятор розглядає відповідний проєкт рішення, після чого його винесуть на обговорення з профільним комітетом Верховної Ради. 

Такі дії спрямовані на боротьбу з тіньовими платежами і ця проблема в Україні дійсно актуальна. Велика кількість підприємців продовжують використовувати найрізноманітніші механізми ухилення, зменшення оподаткування та інші способи.

Заступниця голови НБУ резюмувала, що у підсумку планується сформувати документ, який не обмежить законослухняний бізнес та населення, але при цьому зменшить можливості маніпуляцій та обходу законодавства.