Обмеження на надання консульських послуг українським чоловікам за кордоном: у МЗС надали роз'яснення

Дата: 24.04.2024 09:18

У зв'язку із наближенням до вступу в дію закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" українським чоловікам за кордоном обмежили надання консульських послуг.

Ситуацію спочатку прокоментував міністр МЗС Дмитро Кулеба, а згодом вийшло роз'яснення відомства.

Зокрема, як зазначили в Міністерстві, у зв'язку з ухваленням Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набуде чинності 18 травня 2024 року, потрібно буде актуалізувати чимало підзаконних актів для їх приведення у відповідність до вимог "мобілізаційного" законодавства.

Крім того, необхідно буде внесення технічних змін до алгоритмів роботи інформаційно-комунікаційних систем МЗС, які використовуються для виконання відповідних консульських функцій.

Наразі тимчасово, з 23 квітня цього року, припинено прийом нових заяв на вчинення консульських дій від чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном (за винятком заяв про оформлення посвідчень особи на повернення в Україну). Крім того припинено надання наступних послуг:

  • оформлення та заміна закордонного паспорта, внесення даних про дітей до закордонних паспортів батьків;
  • засвідчення документів та нотаріальні послуги;
  • отримання або відмова від громадянства;
  • соціальні виплати;
  • обмін посвідчення водія;
  • оформлення документів на постійне проживання за кордоном;
  • оформлення віз;
  • реєстрація актів цивільного стану (народження, реєстрація та розірвання шлюбу, реєстрація смерті, реєстрація зміни імені), видача дублікатів свідоцтв та витягів із ДРАЦС;
  • взяття на консульський облік.

Після набуття чинності "мобілізаційного" закону 18 травня 2024 року процес прийняття та розгляду заяв про вчинення консульських дій продовжиться з урахуванням нових вимог, що випливають із положень закону.

Після оновлення даних військового обліку в ТЦК громадянин України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матиме доступ до консульських послуг згідно з законодавством у повному обсязі. 

Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами.

Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - порушення Конституції.

Про це заявив народний депутат України Микола Княжицький.

Він додав, що перший заступник міністра закордонних справ доручив консулам порушувати закон і це жодним чином не допоможе мобілізації.

"Хто поїде воювати за країну, якщо вона сама порушує основні засадничі принципи демократії і верховенство права? Українська влада відкидає тих, хто перебуває зараз за межами держави, штовхаючи їх отримувати іноземні паспорти" - написав Княжицький.

Депутат додав, що українські чоловіки повинні не ухилятись, а служити, але для їх заохочення існує безліч інших способів: від грамотного рекрутингу до збільшення довіри до дій влади, а ситуація з забороною надання консульських послуг знищує таку довіру - ефекту від таких дій ніякого, а шкоди дуже багато.