Суди не хочуть звільняти від відбування покарання "ухилянтів": судова практика

Дата: 30.03.2024 13:49

На Полтавщині ТЦК звернулися до поліції, щоб близько 30 тисяч чоловіків, які після отримання повістки не з’явилися до ТЦК, доставити до військкоматів.

За неявку до ТЦК розшукують майже 40 тисяч ухилянтів з Івано-Франківської області.

Як свідчать відомості ресурсу «Опендатабот», що аналізує судовий реєстр, протягом 2023 року вироки за ухилення від мобілізації отримали 1257 українців.

Про типові ситуаці із фабул судових справ розповідає "Адвокат права".

Отже, військовозобов’язаний і придатний до військової служби, який в установленому порядку отримав повістку, не маючи права на відстрочку, без поважних причин не прибув до ОТЦК та СП, про причини свого неприбуття працівників центру не повідомив, чим проігнорував повістку та ухилився від призову на військову службу під час мобілізації.

Рух судової справи:

  1. Місцевий суд визнав винуватим і засудив військовозобов’язаного за ст. 336 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки, а на підставі ст. 75 КК України звільнив від відбування покарання з випробовуванням.
  2. Апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання та ухвалив свій вирок, яким засудив обвинуваченого за ст. 336 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
  3. У касаційній скарзі захисник стверджує про незаконність вироку апеляційного суду, яким скасовано вирок місцевого суду в частині застосування до військовозобов’язаного ст. 75 КК України.

Що вирішив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду?

З урахуванням ситуації, яка наразі склалася в країні, вчинений військовозобов’язаним умисний нетяжкий злочин представляє значну суспільну небезпечність, тому звільнення останнього від відбування призначеного покарання з випробуванням створює в очах громадян негативне враження безладдя та безкарності.

Касаційний кримінальний суд залишив без зміни вирок апеляційного суду.

Таким чином, є побоювання, що всім ухилянтам за ст. 336 КК України, все таки доведеться «сидіти» - судова практика не на користь таких осіб.

Нагадуємо, що відповідно до статті 336 КК України ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.