Визнання недійсним договору чи стягнення компенсації

Дата: 12.12.2022 13:19

ВПВС в постанові від 22.09.2022 у справі № 125/2157/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/107706743 зауважила, що за результатами розгляду спору щодо недійсності правочину вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину та має бути встановлено не лише наявність підстав, що передбачені законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, на захист якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене, у чому полягає його порушення, і в залежності від цього у який ефективний спосіб порушене право може бути захищено.

Оспорювати правочин у суді може одна із сторін правочину або інша заінтересована особа.

Самі по собі дії осіб, зокрема щодо вчинення правочинів, навіть якщо вони здаються іншим особам неправомірними, не можуть бути оспорені в суді, допоки ці особи не доведуть, що такі дії порушують їх права.

Інтерес іншої особи полягає в тому, щоб відновити свої права через повернення майна відчужувачу. Якщо повернення майна його відчужувачу не відновлює права позивача, то судом може бути застосований іншій ефективний спосіб захисту порушеного права в рамках заявлених позовних вимог.

Разом з тим, якщо предметом правочину є майно, яке належить особам на праві спільної власності, суд залучає до участі у справі усіх співвласників. Інакше - суд відмовляє в задоволенні позову із зазначеної підстави або за клопотанням сторони спору здійснює заміну відповідача на належного або залучає співвідповідача.

ВПВС дійшла висновку, що пред'явлення позову про визнання недійсним договору є ефективним способом захисту порушеного права у разі, якщо такий позов заявлений з метою повернення одному з подружжя, чиї права порушено, майнових прав та/або частки в спільному майні подружжя, у тому числі шляхом визнання прав на частку, та/або одночасного виділення частки в порядку поділу майна подружжя або встановлення порядку користування цим майном тощо.

При цьому підлягає встановленню добросовісність, насамперед, набувача за таким договором

В іншому випадку, якщо позивач хоче отримати еквівалент вартості майна, яке було відчужено без його згоди, він має право подати позов про стягнення компенсації в розмірі частки відчуженого спільного майна, що є ефективним способом захисту без визнання правочину недійсним та застосування реституції.

Інакше кажучи, позовну вимогу про визнання недійсним правочину з відчуження спільного майна подружжя не можна задовольнити одночасно з позовною вимогою про стягнення компенсації за відчужене майно.

Адвокат Михайло Гуцал