Як каратимуть українців, які не оновлять дані в ТЦК у 60-денний термін після набрання чинності відповідного закону

Дата: 20.04.2024 20:12

16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав новий закон про посилення мобілізації. Стосується це й змін щодо правил призову, воєнного обліку та покарання для ухилянтів.

На що слід очікувати тим, хто не оновить свої дані у ТЦК та СП, розповів "Фокусу" адвокат юридичної компанії Riyako & Partners Микола Максимов.

Усі військовозобов'язані мають з'явитися до ТЦК та СП протягом 60 днів з дня набуття документом чинності. Наразі це можна зробити особисто або через електронний кабінет призовника, реєстрація в якому є добровільною.

Проте ті громадяни, що проігнорують цю вимогу, автоматично вважатимуться ухилянтами. Тому щодо цих людей можуть застосовувати покарання.

Яке покарання передбачається?

Зокрема військкомати зможуть звертатися до поліції, щоб оголосити цих людей у розшук.

"Якщо поліція не зможе доставити людину до ТЦК, їй направлять письмову вимогу про виконання зобов'язань від імені керівника військкомату. Цей лист необов'язково вручати людині особисто. Якщо зробити це неможливо, військкомати все одно можуть звернутися до суду, щоб обмежити порушників у праві на водіння транспортним засобом і оштрафувати", – пояснив адвокат.

Він тож зазначив, що якщо листоноша прийде з вимогою від військкомату про виконання зобов'язань і не знайде адресата на місці, то він поставить позначку, що вимогу вручити неможливо.

"Через 10 днів керівник ТЦК має право звернутися до суду, щоб людину обмежили в управлінні транспортним засобом", – сказав Микола Максимов.

До того ж передбачено підвищення штрафів за порушення правил військового обліку.

Член комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, нардеп Максим Бужанський розказав, що якщо ТЦК можуть отримати інформацію про військовозобов'язаних із держреєстрів, до яких їм надали доступ, то її оновлювати не потрібно.

Він додав, що оновити потрібно буде три речі:

  • фактичне місце проживання;
  • фактичний номер телефону;
  • адресу електронної пошти.

А за невиконання цих умов буде передбачено штраф від 17-22 тисяч грн.

Як це буде відбуватися на практиці

На думку Миколи Максимова, обов'язково оновити дані на практиці можуть змусити тих, хто взагалі не значиться в ТЦК та СП після початку повномасштабної війни.

"Глобально підіймати бази й вимагати оновити дані кожного, на мій погляд, не будуть", – вважає експерт.

Він пояснив, що ТЦК завантажені паперовою роботою, тому їм бракує часу, щоб по кожній людині надсилати запит у поліцію, потім робити письмову вимогу про виконання зобов'язань, далі подавати позови до суду.

"Думаю, співробітники ТЦК та СП порівняють інформацію, яка у них є з тією, що в держреєстрах. Якщо про людину немає зовсім ніяких даних у ТЦК, з нею працюватимуть", – додає юрист.

Також експерт вважає, що новий закон фактично легалізує можливість застосовувати силу, щоб доставити людину до військкомату, якщо вона перебуває в розшуку.

"Зараз теж існує механізм оголошення в розшук, якщо людина не з'явилася за повісткою. Але цього не роблять, бо процес довгий. Тільки у виняткових випадках", – пояснює фахівець.

Нинішній механізм, на його думку, теж буде повільним і рідко застосовуваним. Адже поліція не може шукати десятки тисяч людей, яких оголосять у розшук. До того ж суди не потягнуть навантаження.

"З іншого боку, якщо людина потрапить у базу "Оберіг", на будь-якому блокпості її вправі після перевірки документів доправити до військкомату", – розповів експерт.

Він додав, що оскільки відомо про велику кількість випадків застосування сили щодо тих, хто добровільно не йде в ТЦК та СП, то ця норма може збільшити кількість подібних інцидентів.