Експерти ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада” за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО проведуть навчальний семінар: «Збитки сільгосппідприємств: як зафіксувати пошкодження та руйнування».
Захід відбудеться в онлайн-форматі і транслюватиметься наживо на Facebook сторінці ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада”. Початок - 5 серпня о 10:00.
Реєстрація учасників за посиланням:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZcoceGuqDMoGNXoaOt82Y6aeRZJsqGdU-Ll
Нижче наводимо методичні рекомендації та практичні поради щодо фіксації руйнувань агропідприємств, завданих внаслідок воєнних дій, як в частині прямих збитків так і упущеної вигоди.
ІНСТРУКЦІЯ ЩОДО ФІКСАЦІЇ ПОШКОДЖЕНЬ ОБ’ЄКТІВ В РЕЗУЛЬТАТІ БОЙОВИХ ДІЙ ТА ЗБОРУ ДОКАЗІВ (для юристів)
Кожна ситуація індивідуальна і може вимагати різних необхідних дій. Врахуйте це під час збору інформації
ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДІЙ:
№ |
Опис дії |
|
Оформити наказ про зупинення експлуатації об’єкту у зв’язку із подією. |
|
Перевірити інформацію про перебування об’єкту в іпотеці, наявністю договорів оренди. Повідомити орендодавця і іпотекодержателя, страхові компанії. Слідкуємо, щоб дати повідомлень були після наказу про зупинення експлуатації об’єкту. Слід врахувати, що підприємству слід вжити достатніх заходів, щоб запобігти виникненню збитків чи зменшити їх. Згідно ч. 2 ст. 1193 Цивільного кодексу України: "2. Якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то залежно від ступеня вини потерпілого (а в разі вини особи, яка завдала шкоди, - також залежно від ступеня її вини) розмір відшкодування зменшується, якщо інше не встановлено законом". |
|
З’ясувати можливість фіксації переліку обладнання, товарних залишків, неінкасованої виручки, можливість списання поліпшень (ремонтів).
Оформити бухгалтерську довідку для переведення основних засобів (далі – ОЗ), товарів, поліпшень (ремонтів) на рахунки обліку як такі, що можуть бути втрачені. По ОЗ, поліпшенням та МНМА зупинити нарахування амортизації. Після відновлення безпечного доступу до об’єкту потрібно буде провести інвентаризацію відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 "Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань" і оформити акти списання (в довільній формі з зазначенням реквізитів первинного документу, або за формою Акту на списання основних засобів № ОЗ-3) для відображення події в бух. обліку та не нарахування ПДВ.
В бухгалтерській довідці та актах на списання обов’язково має бути зазначено, що товари, активи знищені (втрачені) у період дії воєнного стану внаслідок дії обставин непереборної сили (якщо відомі конкретні обставини, внаслідок яких товари знищено/втрачено - бомбардування, пожежа тощо - слід зазначити) для звільнення від нарахування ПДВ та акцизного податку по втраченим/знищеним товарам. |
|
За можливості провести експертну оцінку збитків, завданих майну підприємства (це додатковий доказ розміру шкоди). Прописати упущену вигоду (доходи, які підприємство могло б отримати, якби майно не було пошкоджене). |
|
Направити повідомлення у військову адміністрацію або до органу місцевого самоврядування: - у разі повного знищення або пошкодження об’єкту із проханням скласти акт обстеження ушкоджень; - у разі втрати контролю над об’єктом на тимчасово окупованій території. |
|
Подати заяву у поліцію (все, що не розслідують інші органи) або СБУ (якщо це порушення законів та звичаїв війни - ст. 438 КК України та ч. 2 ст. 216 КПК України) про вчинення кримінального правопорушення. Після фіксації факту події поліція або СБУ мають видати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Як додатковий варіант, можна залишити інформацію про пошкоджене майно на ресурсі: Цей портал створений за ініціативи Офісу Президента України, Мін’юсту, Офісу Генерального прокурора України, Мінцифри, Представництва Президента України в АР Крим та Київської школи економіки, призначений для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Усі докази використовуватимуться для притягнення росії до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, Європейському суді з прав людини, спеціальному трибуналі після його створення. Створений Офісом Генерального прокурора для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні. Створений за спільної ініціативи Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України та Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим для збору і обробки інформації про порушення прав людини росією. Створений Київською школою економіки спільно з Офісом Президента України та Міністерством економіки України (проєкт "Росія заплатить"). Портал інтегрований у межах проєкту "Росія заплатить" та реалізований за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Проєкт створений KSE Institute (аналітичним центром при Київській школі економіки) спільно з Офісом президента та Мінекономіки України і має на меті зібрати повний перелік об’єктів, зруйнованих в під час війни росії проти України. Дані потрібні українському уряду для оцінки збитків та формування позовів проти рф у міжнародні суди.
Фіксація шкоди на вказаних ресурсах скоріше надасть інформацію про пошкодження та знищення майна уповноваженим органам для здійснення ними своїх повноважень, аніж додатково зафіксує завдані підприємству збитки. Водночас, згідно з інформацією на цих сайтах, вони покликані зокрема й сприяти оцінці збитків, яких зазнала Україна внаслідок російської агресії та формування позовів до РФ в міжнародних судах та відшкодування збитків. |
|
Подати повідомлення до інших органів в окремих випадках (ДСНС - пожежа, аварійний стан будівлі, розмінування та/або ДЕІ, Держпродспоживслужби, Держгеокадастру, Держводагенства для належного обрахунку розміру завданих збитків). Заявку на розмінування можливо подати: 1) на сайті ДСНС https://mine.dsns.gov.ua/, в т.ч. через додаток на телефоні "Розмінування України". На вказаному ресурсі також відображаються місця, на яких вже виявлено або ймовірно знаходяться боєприпаси згідно наявної в ДСНС інформації. ДСНС рекомендує використовувати інформацію з інтерактивної карти при відвідування місць на яких велися бойові дії, а також у разі виявлення вибухонебезпечних предметів повідомляти до ДСНС. 2) через проєкт https://military.feodal.online/landing/, розроблений під егідою Міністерства аграрної політики та продовольства України, у співпраці з ДСНС та ЗСУ, який допоможе кожному аграрію оперативно реагувати на небезпеку в полі і усувати її. |
|
Зафіксувати протоколом огляду місце події стан об'єкта. Бажано, щоб вказаний протокол складали працівники поліції, або СБУ та/або ДСНС. У разі якщо поліція або ДСНС в силу певних причин не можуть оперативно скласти протокол огляду місця події, то скласти його самостійно, додавши фото та відео файли до протоколу (зразок додається). |
|
Розпочати збір доказів для формування детального опису події. |
ПРАВИЛА ФІКСАЦІЇ І ЗБОРУ ДОКАЗІВ
1) Здійснити фото та відео фіксацію, скласти протокол у складі 3-х осіб (бажано у максимально близький день після вчинення акту агресії РФ, що спричинив руйнацію/пошкодження).
Якщо фіксацію неможливо провести безпосередньо після подій з міркувань безпеки/окупації території, то потрібно зазначити про це в документах.
Рекомендації щодо складання протоколу огляду місця події та приклад протоколу додаються.
2) Забезпечити фотографування або відео-фіксацію пошкоджень:
Правила відео та фото фіксації:
- запишіть дату, час і точне місце зйомки (координати GPS бажано теж. Останні отримуються за допомоги програмного забезпечення "GeoCam" (працює на обладнанні з операційною системою "Андроід");
- робіть широкі, середні та великі плани сцени;
- зробіть зйомку будівлі із кожного кута та із різних площин;
- при зйомці відео утримуйте кожен кадр якомога стійкіше протягом принаймні 10 секунд;
- якщо можливо, зніміть панораму няа 360 градусів;
- зверніть увагу на "епіцентр" пошкоджень (місце потрапляння снаряду, епіцентр пожежі, тощо);
- якщо можливо зніміть залишки будь-яких боєприпасів, бажано з детальними фото елементів маркування, серійних номерів, тощо;
- при зйомці відео викладіть закадровим голосом факти того, що вибачите на камеру, якщо дозволяє ситуація, опишіть пошкодження які ви бачите;
- звертайте увагу на пошкодження будівлі і несучих конструкцій, їх характер, приблизну площу пошкоджень, пошкодження обладнання, інші втрати.
Також важливо пам'ятати, що фото- та відеофайли, створені за наслідками фіксації завданої шкоди, необхідно зберігати у незміненому та необробленому стані на локальних носіях або на сервісах зберігання файлів (Google Drive, Dropbox тощо).
Наприклад, при пересиланні файлів краще їх архівувати. Це забезпечить збереження метаданих, що можуть бути втрачені під час пересилання файлів через месенджери або електронною поштою. Дуже корисно буде зафіксувати найменування пристрою, за допомогою якого здійснюється фіксація події, та його серійний номер (у тому числі IMEI).
Приклад тексту:
"Мене звати __________(ПІБ). Я працюю в ТОВ "________" на посаді _______________ і зі мною можна зв’язатися за адресою ___@__ або телефоном ____. Цей відеоматеріал я знімаю _________ (дата) о ________ год.
Я знаходжуся біля _________________ за адресою: ___________________ (координати GPS за можливості). Зйомка проводиться після _____________________________________ (описати подію, що сталося). На відео я показую пошкодження молокозаводу. Я бачу, що пошкоджено ________________________________ (вільно описати характер пошкоджень).
Дане відео документує можливе ____ (протиправний вчинок?)
Я закінчив знімати о _____(час)".
3) Знайти фото/відео об’єкта до пошкоджень, наприклад, відео із відкриття, скріни із Google viewer, рекламні/маркетингові буклет, відео із камер спостереження, фото всередині об'єкту, тощо.
Бажано, щоб такі матеріали були із прив’язкою до дати.
4) За можливості знайти і отримати відеозаписи подій із камер відеоспостереження об'єкту, камер сусідніх будівель, соціальних мереж, пабліків, тощо.
5) Знайти обставини та докази того, що руйнування відбулося саме від зброї та дій військових загонів або ДРГ РФ. Це можуть бути покази свідків про хід боїв, фото ворожої технік, схеми боїв.
6) Пошукати і зберегти інформацію із мережі, ЗМІ, публічних каланів про події.
Правила збору інформації із мережі:
- використовуйте Wayback Machine (archive.org) для фіксації матеріалі інтернет видань;
- збережіть обов’язково URL посилань в журналі фіксації;
- фото- / відео- які надіслані вам, із публічних груп в месенджерах - збережіть оригінал на жорсткий диск, не обробивши відео. Не редагуйте його, не змінюйте формат, ім’я чи структуру файлу;
- збережіть вигляд сторінки (наприклад, у форматі PDF);
- збережіть вигляд сторінки у форматі HTML (включно з медіафайлами);
- збереження URL посилань та їх веб-архівація (проводиться у журналі документування).
7) З’ясувати та зберегти інформацію про склад адміністративного персоналу зміни об'єкту, який працював безпосередньо перед подіями. Детально розпитайте що і як відбувалося. З’ясуйте хто може бути свідком.
8) З’ясуйте і збережіть перелік обладнання на об'єкті, яке мало бути там до подій. Перелік буде необхідний для складання документів про списання.
9) З’ясуйте і збережіть перелік товарних запасів, які були на об'єкті на момент події. Перелік буде необхідний для складання документів про списання.
10) З’ясуйте дані свідків, які можуть підтвердити події. Запишіть їх дані. Свідками можуть бути працівники об'єкту. Отримайте від свідків письмові свідчення або провести відео інтерв’ю.
Правила відео фіксації свідчень:
- уточнити у свідка ПІБ, дату та місце народження, адресу його проживання;
- задати питання чи погоджується свідок добровільно надати свідчення;
- задати питання коли і що бачив свідок;
- допомогти свідку уточнюючими питаннями, щоб відтворити події;
- важливо звернути увагу чи бачив свідок в результаті чого було допущено пошкодження на об'єкті, хто стріляв;
- встановити місцезнаходження свідка у майбутньому (наприклад, поточну адресу, контакти в соціальних мережах, контактну інформацію родичів, які знатимуть, де знаходиться допитаний, якщо він чи вона переїдуть).
11) Як тільки буде можливість – необхідно забезпечити детальний огляд та опис характеру пошкоджень і втрат:
- пошкодження будівлі і несучих конструкцій, їх характер;
- описати пошкодження кількісно (площу, кількість приміщень, стін, вікон, тощо);
- пошкодження обладнання чи його відсутність;
- втрата товару на об'єкті і товарних запасів;
- інші втрати.
За можливості огляд слід проводити із представником власника приміщення.
12) Як тільки буде можливість - оформити протокол чи акт фіксації за участю 3-ох осіб. У разі необхідності вказати будь-яку додаткову інформацію, яка може допомогти встановити обставини.
13) Усі зібрані дані зберігати на комп'ютері в кореневій папці. Приклад назви, "20220301 Пожежа на Молокозаводі Херсон ТОВ " ______".
В папці слід зберігати:
- фотодокази (в окремій папці);
- відеодокази (в окремій папці);
- скани складених документів (наказів, актів списання, реєстрів, тощо);
- інтернет сторінки у форматі PDF та HTML;
- журнал документування (текстовий документ)
- короткий опис випадку;
- документи, що підтверджують право власності на знищене майно: витяги з реєстрів, договори купівлі-продажу, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, документи, що посвідчують право власності на обладнання/предмети/товари, які були в середині пошкоджених будівель, тощо, та інші.
В прикріплених файлах приклади рекомендацій, заяв, протоколів та інших документів, необхідних для фіксації пошкоджень.